Naprawa CB Radio
 Strojenie anten
  - Kraków -

_________________________________________
Anteny CB Radio

   
            1. Jaką kupić antenę - magnesową czy mocowaną na stałe i która jest lepsza ?

    Jeśli naprawdę dużo korzysta się z radia CB zdecydowanie polecam mocowaną na stałe. Zdaję sobie sprawę że zamocowanie jej wiąże się z pewną trudnością jednak posiadanie takiej anteny ma sporo zalet. Przede wszystkim można ją idealnie zestroić. Znika problem z ciągłym narażaniem karoserii samochodu na porysowanie gdyż w przeciwieństwie do anteny magnesowej nie musimy jej ciągle przyklejać. Również nie narażamy kabla anteny na uszkodzenie poprzez ciągłe przytrzaskiwanie go drzwiami.
    Bardzo ważna jest masa anteny. Pamiętaj jeśli będziesz mocował antenę na stałe koniecznie trzeba podstawę anteny która jest masą, podłączyć do masy karoserii ! Problem występuje szczególnie wtedy gdy mocujemy taką antenę np. do plastikowego dachu, do mocowania lusterka itp. Wtedy koniecznie trzeba podstawę anteny połączyć przewodem najkrótszą możliwą drogą z masą auta. Inaczej antena nie będzie działa prawidłowo i możliwe że nie będzie chciała się stroić. W antenach magnetycznych masa anteny sprzężona jest magnetycznie z masą auta. Rozwiązanie to jednak nie jest idealne. Bywa iż takie anteny stroją się gorzej. Nie zmienia to jednak faktu iż zestrojenie anteny jest bardzo ważne bez względu na to czy jest to antena mocowana na stałe czy też magnetyczna.
_________________________

          2. Dlaczego powinno się zestroić antenę CB ?

    Zestrojenie anteny jest bardzo ważne. Czym lepiej antena zestrojona tym jest bardziej dopasowana do CB radia. Oznacza to że wypromieniowuje więcej mocy. Najczęściej anteny stroi się zmieniając jej długość. Kupując nową antenę nigdy nie jest ona zestrojona. Najczęściej jest ona za długa. A to dlatego by można było ją zestroić skracając ( wydłużać się jej nie da, poza minimalną regulacją ). Z praktyki nowe anteny niezestrojone mają współczynnik fali odbitej ok "3". Oznacza to że 25% mocy radia powraca z powrotem do radia, a wypromieniowane z anteny jest tylko 75% !! Łatwo obliczyć mając radio o mocy 4W, z anteny wypromieniowane jest tylko 3W ! Reszta zamienia się w ciepło i marnuje. Przy niezestrojonej antenie pow. "3" możliwe jest również uszkodzenie końcówki mocy. Idealnie zestrojona antena posiada współczynnik fali odbitej 1-1.5. Wtedy uzyskujemy najlepsze zestrojenie anteny, pełną wypromieniowaną moc z anteny oraz jednocześnie najlepszy odbiór.
_________________________

          3. Na jakiej antenie można uzyskać większy zasięg  ?

    Przede wszystkim na zestrojonej. Najlepsza antena niezestrojona będzie działała kiepsko. Kolejnym czynnikiem to jej zysk. Zysk podawany jest w decybelach db. Parametr ten mówi nam o ile antena będzie sprawniejsza w porównaniu do anteny wzorcowej. Teoretycznie czym więcej tym lepiej. Proponuje jednak nie kierować się tym parametrem. Dlaczego ? No cóż, jego wiarygodność jest koszmarna, szczególnie biorąc pod uwagę iż na naszym rynku jest całe mnóstwo chińskich wyrobów. Najprościej więc kierować sie jej długością. Najdroższa firmowa antena o długości 0,5m nie ma szans być lepszą od jakiejś tam anteny o długości 1,5m. Oczywiście przy założeniu iż obydwie zostaną dostrojone. Jeśli więc zależy nam na dobrym zasięgu proponuje kupić antenę długą, jeśli ma być to magnesowa dobrze by było aby posiadała magnes o dużej średnicy. Zapewni on nam lepszą masę oraz większe bezpieczeństwo w postaci lepszej przyczepności.

 


 

- Strona główna
- Naprawa CB radio
- Czym stroję anteny
- Anteny CB